Lato należy uznać za czas specjalnej troski o najmłodszych. Małe dzieci powinny wtedy przebywać na świeżym powietrzu. Wózki baby jogger oraz aktywna mama to połączenie idealne. Musimy jednak pamiętać, że duże słońce bywa zdradliwe, a wychodzenie o niektórych porach to zwyczajnie zły, nieodpowiedzialny pomysł.

Spacery powinny się odbywać w porach ograniczonego nasłonecznienia. Unikajmy promieni w południe oraz wczesnym popołudniem. Warto zaczerpnąć świeżego powietrza z dzieckiem wieczorem albo rankiem. Chwile spędzone na dworze będą nieocenione i wpłyną na rozwój małej pociechy. Badania na ten temat, co jakiś czas potwierdzają naukowcy.

Istotną kwestią w ciepłe, duszne dni jest spokojny sen. Dorośli mają często z tym problem. Nie pomaga elektronika, która nagrzewa skutecznie pomieszczenia, a jest obecna na każdym kroku. Małe dzieci przy fali upałów będą także nieco rozdrażnione.

Dlatego też stwórzmy odpowiedni klimat w pomieszczeniach, w których przebywa nasze dziecko. Zadbajmy o właściwe przygotowanie do snu. Malec nie może być głodny. Jeżeli nie dostarczymy mu odpowiedniej dawki pokarmu, nie przekonamy go do błogiego, mocnego snu i sami obudzimy się w środku nocy.

Kolejnym ważnym aspektem jest czas przed zaśnięciem. Niektórzy rodzice czytają wtedy bajki. Inni śpiewają kołysanki dla dzieci. Obie formy są dobre, o ile dopasuje się ton głosu do sytuacji. To porada zwłaszcza dla osób z mocnym, silnym basem. Dzieci są wrażliwe na słuch i mogą po prostu przestraszyć się zbyt wyrazistego brzmienia.