Gry zręcznościowe i zabawki rozwijają wiele umiejętności dziecka. Uczą jak działać w skupieniu i spokoju. Rozwijają zdolności motoryczne, uczą chwytać, łapać, układać. Rozwinięte zdolności manualne w przyszłości przekładają się na szybszą naukę pisania czy rysowania.

Przy wyborze gry zręcznościowej warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Ważne by była dostosowana do wieku dziecka. Gdy gra będzie za trudna maluch szybko z niej zrezygnuje, gdy za łatwa, szybko się znudzi. Dobrze by gra była przeznaczona zarówno dla dwójki jak i dla większej ilości graczy. Czas rozgrywki nie powinien być długi, tak by dziecko się nie zniechęciło. Tematykę gry dostosujmy do zainteresowań malucha, wtedy możemy mieć pewność, że ta go zainteresuje.

Zabawki często są kolorowe, mają ciekawe kształty i elementy. Pobudza to wyobraźnię malca. Jedną z najczęściej wybieranych zabawek dla dzieci są klocki. Uczą one dokładności i precyzji. Zbudowanie wieży daje maluchowi ogromną satysfakcję. Myślenie strategiczne, precyzyjne ruchy, to wszystko ćwiczy maluch budując swoją konstrukcję. Co więcej klocki rozwijają myślenie przestrzenne. Wspólne ich układanie pozwala także na ćwiczenie współpracy. Kolejną bardzo rozwijającą zabawką są puzzle. Dziecko dopasowując do siebie poszczególne elementy trenuje koordynacje wzrokowo – ruchową.

Gry zręcznościowe czy zabawki jak klocki i inne przynoszą wiele korzyści dla malucha. Dziecko uczy się poprzez zabawę. Są to gry zajmujące oraz ciekawe. Nie ma mowy o nudzie. Są emocjonujące, rozwijają refleks.